Poruchy respiračního traktu

Onemocnění dýchacího aparátu se řadí mezi choroby s výraznou tendencí k sezónnosti. Existují sice choroby, které se ve spojitosti s postižením dolních nebo i horních cest dýchacích vyskytují celoročně (poruchy srdce, metastázy nádorů mléčné žlázy, alergické projevy některých chorob a podobně), většinou je ale ve veterinární ordinaci slyšet mnohem více sípání a kašlání v brzkém jaře a pozdním létě a podzimu.

Postižení horních cest dýchacích jdou velmi často ruku v ruce s onemocněním majitele. Orthomyxoviry a paramyxoviry, které jsou nejčastějšími původci chřipek u člověka, nejsou specifické pouze na něho. velmi často se setkáváme s nakaženými psi majitelem nebo i naopak. Nejedná se většinou o život ohrožující stavy, dokážou ale pěkně potrápit pejskovu bránici a majitelovy nervy.

Vzít pejska, který je zvyklý na 25 stupňů v majitelově bytě na první jarní několika kilometrovou procházku do sotva odtávajícího sněhu, když sluníčko tak pěkně svítí a musíme si odvázat šálu, je taky trochu nerozumné. Většinou pak vede další procházka na veterinu. Pes není po zimně nikterak v kondici a narozdíl od nás není oblečen do teplého kabátu a prochlazení je v takovém případě jen otázkou času. Pokud je ale takový pes zvyklý na celoroční pobyt v kotci a boudě (zateplené, pochopitelně), bude pro něho taková procházka učiněným požitkem.